Egzoz - Emisyon Hakkında Her Şey

Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir?

Genel olarak adını araç muayenesi öncesi egzoz- emisyon ölçümü ile duyduğumuz ve andığımız emisyon kelimesi aslında herhangi bir aracın çalışması nedeniyle çevresi için oluşturmuş olduğu hava kirliliğini tanımlamak için kullanılmaktadır.

Egzoz Emisyon Ölçümü Neden Yapılır?

Her aracın günümüzde belirli aralıklarla emisyon ölçümü yaptırması hem aracın daha verimli çalışması açısından hem de çevre temizliği açısından yararlı ve zorunludur. Yapılacak testi geçen araçlara emisyon ruhsatı ve pulu verilmektedir. Bu işlemi yaptırmayanların muayene işlemleri yapılmadığı gibi, trafikte emisyon yaptırmadığı tespit edilen araç sahipleri için de ciddi cezalar öngörülmektedir.

Emisyon Ölçümü Ne Sıklıkla Yapılır?

Bu test esnasında araçların egzoz sistemlerinin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığı tespit edilir. Test sırasında çıkabilecek herhangi bir sorun tespit edilir, araç tamir ettirilir ve teste daha sonra devam edilir. 
Egzoz emisyon ölçümü yeni binek araçlar için 3 yaş sonunda yapılır. Bundan sonraki seneler için ise her iki senede bir yapılması zorunlu görülmüştür. Binek araç dışındaki motorlu taşıtlar ise her yıl mutlaka emisyon ölçümü yaptırmak zorundadır. 

Hibrit ve Elektrikli Araçlarda Emisyon Ölçümü Gerekli mi?

Hibrit ve elektrikli araçlar egzoz emisyon ölçümünden muaftırlar.


Yorum Gönderme

Site İstatistikleri