Arabanızı Pas ve Çürüklere Karşı Koruyun

Otomobilinizin özellikle bagaj, yürüyen aksam ve kapıların iç yüzeyleri gibi alanlarında görülmesi muhtemel paslanma ve çürüme sorunlarında, toprak, toz ve nem ilk sebepler arasında sıralanmaktadır.

Otomobil üreticileri genel olarak çamur, atmesferdeki zararlı atıklar ve çevre kirliliği nedeniyle ortaya çıkan paslanmaları garanti kapsamı dışında tutmaktadırlar. Bu yüzden yeni araç aldığınızda yapmanız gereken şeylerden biri de pas önleyici tedbirler almaktır. Örneğin otomobilinizin alt tarafında yer alan sac sürekli kontrol edilmeli, yalıtımına bakılmalıdır. Eğer yalıtımın kabarmış olduğu görülürse bu sizin için ilk ciddi uyarı niteliği taşımaktadır.

Pas önlemek için en azından aşağıdaki tedbirleri almanız faydanıza olacaktır.

1. Otomobilinizdeki su tahliyesi için bırakılmış olan kanalların daima açık kalmasına özen gösteriniz.

2. Otomobilinizin alt kısmını belirli aralıklarla yıkatınız.

3. Otomobilinizi yıkadıktan veya yıkattıktan sonra kapı altlarının, çamurluk kenarlarının ve içlerinin, bagaj oluklarının, marş profillerinin içleri ile motor kısmının
 taşıyıcı sistem profil içleri ile kapı direkleri gibi çabuk pas tutabilecek yerlerin iyice temizlendiğinden ve özellikle kurulandığından emin olunuz.

4. Otomobilinizin kaporta kısmında bir şekilde oluşmuş olan vuruk izleri ve çizikleri küçük rötuşlar ile kapatınız.

5. Aracınızı fırça değil sünger ile yıkayınız. Bu şekilde oluşabilecek küçük çiziklerin önüne geçmiş olursunuz.

Yukarıda sayılan  tedbirleri aldığınız takdirde aracınızı daha uzun süre yeniymiş gibi kullanabilir, aracınızı satarken kendinizi de sıkıntıya sokmamış olursunuz.


Yorum Gönderme

Site İstatistikleri