Partikul Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar?


Kısaca DPF olarak isimlendirilen Dizel partikül filtresi yeni araçlar için benzinli araçlarda katalitik konvertörün yaptığı zararlı artıkları dönüştürmek işlevi gibi emisyonu azaltmak ve çevre kirliliğini önlemek için düşünülmüş bir çeşit filtredir. Bu filtre egzoz borusudnda yer alır ve tip olarak egzoz susturucusuna benzer.

Partikül Filtresi Ne İşe Yarar?

Bu filtrenin başlıca görevi dizel motorlar tarafından üretilen, aynen soba borularında yer alan kurumlara benzeyen katı maddeler olan partikül parçalarını, doğaya bırakmamaktır. Dizel partikül filtresi motordan yayılan yüksek enerji ve sıcaklığa dayanması amacıyla seramik malzemeden yapılmıştır. Üzerinde bal peteğini andıran küçük kanallar yer almaktadır. Bu kanalların içerisinde yer alan çıkıntılar sayesinde partikül parçaları filtre kısmında takılır ve orada hapsolurlar. 

Partikül Filtresi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Dizel partikül filtresi arızalanırsa bazı önemli sıkıntılar yaşatabilir. Öncelikle partikül filtresi arızası için partikül filtresi uyarı lambası yanması muhtemeldir. Partikül filtresinin arızalanması durumunda motor arıza lambası da uyarı verebilmektedir. Bazen de motor çıkış yapmak için yeterli gücü bulamadığı için aracın çalışmaması gibi durumlar yaşanabilmektedir. 

Partikül Arızası Giderme

Bu gibi durumlarda partikül filtresi temizleme yada değiştirme işlemi yapılmalıdır.

Partikül filtresinin tıkanmasının başta gelen sebeplerinden biri de uzun süre aracın düşük viteste yol almasıdır. Bu yüzden trafik sıkışıklığının çok olduğu yerleşim yerlerinde partikül arızalarının daha fazla görüldüğü saptanmıştır. 

Dizel araçlarda partikül filtresi tıkandığında bazen temizleme bazen de değişim gerekebilir. Ancak Her arıza bunları gerektirmeyebilir. Bunun için önce aracı düşük vites ve yüksek devirde on dakika kadar sürmeniz halinde tıkanıklığın açılması mümkün olabilmektedir.

Yorum Gönderme

Site İstatistikleri