Krank Mili Nedir? Ne Işe Yarar?


Krank mili motorlu araçlarda pistonun yaptığı doğrusal hareketi dairesel dönme hareketine dönüştüren bir motor parçasıdır. Yapım malzemesi olarak genellikle çelik yada sfero dökme demir kullanılır. Genellikle tek parça halinde satılır. 
Krank mili denilen parça ana yatak ve biyel(kol) muyluları, kaldıraç kolları, denge ağırlıkları ve flanş gibi bölümlerden meydana gelmektedir.
Krank milleri tüm motorların en pahalı ve en önemli parçaları arasında bulunmaktadır. Herhangi bir şekilde zarar görmesi durumunda hiç bir şekilde tamir imkanı yoktur ve servislerde böyle durumlarda direkt olarak değişmesi gerektiği ifade edilir.
Krank mili kaput içinde yaptığı işten dolayı hemen kırılmaması için hem oldukça dayanıklı hem de işlevini daha rahat görebilmesi için esnek bir yapıda olmalıdır. Krank miline bağlı olan triger kayışı ile kam miline hareket verirken yine krank miline bağlanmış olan volan dişlisi ile motorun boştaki momentumunun muhafaza edilmesi amaçlanır. Krank mili bir disk şeklindeki volan dişlisinin hareketiyle birlikte momentum oluşturmaktadır. Bu durum yanma olmadığında doğal olarak pistonlardan güç alınamayan durumlarda motorun dönel sürekliliğinin korunmasını sağlamaktadır.
Krank mili yaptığı işten dolayı aşırı bir şekilde yıpranmaya uğrayacağından dolayı sürekli yağlanması gerekmektedir. Bunu ise milin içine açılan yağ kanalları sağlamaktadır. Bu kanallar krank mili boyunca paralel olarak açılmış olan diğer kanallarla birleşerek yağın devrini sağlamaktadır. Böylece aşınma ve sürtünme en aza indirilecektir.Yorum Gönderme

Site İstatistikleri