Renkli Cam ve Cam Filmi Serbest mi?


Çok kafa karışıklığı yaşadığımız meselelerden biri de arabalara renkli cam taktırmanın yasal olup olmadığı sorusudur. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Motorlu araçlar ve römorkları tip onayı yönetmeliğine göre "Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu" tarafından belirlenmiş kriterler ve gerekli teknik şartlar belirlenmiştir.

Yönetmelik ve yasal mevzulara boğulmadan hemen işimize yarayacak olan bilgilere bakacak olursak:
emniyet camının ışık geçirgenliği yüzde yetmişin altında ise bazı deney işlemlerinden geçmesi ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından ulusal tip onayı alması lazımdır. Onay alan camların E, e veya V sembolü gösterilmesi zorunludur.

Bunun yanında Karayolları Trafik Yönetmeliği 63. maddesine göre araçların camlarının görüntüyü değiştirecek seviye renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır." ibaresi bulunmaktadır.

Buna göre, eğer araç sahibinin aracına cam film taktığı belirlenirse söz konusu kişiye Karayolları trafik kanununun ilgili maddeleri gereğince 2016 yılı için 172 Türk Lirasıdır. Ancak ceza almanız bundan sonra cam film takabilirsiniz anlamına gelmiyor. Her denetimde yeniden aynı cezayı alabilirsiniz.Cam Filmi Cezası:

İnternet aleminde dolaşan bir bilgi ise cam filmin görüşünüzü etkilemeyecek şekilde olduğu takdirde ceza almayacağınız yönündedir. Ancak yönetmelikte böyle bir bilgiye rastlanmıyor. Eğer böyle bir durumda ceza alınmıyorsa bu durum trafik denetçilerinin iyi niyetinden kaynaklanıyor olabilir. Eğer araba cam filmi için ceza verirlerse hiç kimse neden ceza verdin diyemeyecek ve yapılacak herhangi bir trafik cezası itirazın kabul edileceğine dair bir garanti bulunmamaktadır. Yine de illaki taktıracaksanız cam filmi numaraları küçük olanlardan seçmeniz bir avantaj sağlayabilir.
          

Yorum Gönderme

Site İstatistikleri