Ford Audio ve Bluetooth Bağlantısı


Ford, araçlarına yerleştirmiş olduğu bluetooth sistemi (Ford Mobil Connectivity) ile sesli kontoller yapmanızı, arama yapmanızı ve aramanızı yanıtlamanızı, bazı modellerde yön bulmanızı ve cep telefonundaki müzikleri dinlemenize olanak verir.

Bunun için ilk önce cep telefonunuzu aracınızın bilgisayar sistemine bluetooth ile bağlamanız gerekmektedir. Bu işlemler gayet basit.

1. Telefondaki bluetooth özelliğini aktifleştirin.
2. Araç bilgisayar ekranından menüde bulunan Ford Audio sekmesini bularak seçim yapın.
3. Daha sonra radyo gösterge kısmında bir pin göreceksiniz. Bu kodu telefona girmeniz gerekiyor. Eğer pin görülmezse 0000 şeklinde giriş yapmayı deneyin. Daha sonra pin görünecektir.
4. Telefonda karşınıza gelecek ekranda EVET i tıklayın.
5. Tebrikler telefonunuz artık sesli komut sistemine girmiştir.
Bu şekilde toplamda altı adet cep telefonunu araç bilgisayarına tanıtmak mümkün. Birden fazla cep telefonu tanındığında bir tanesini seçerek aktif olmasını sağlamanız gerekir. Bu tanımlanın ardından bluetooth aktif olduğu sürece araç çalışır çalışmaz bağlantınız otomatik olarak aktif olacaktır. Böyle bir durum yaşanmasın istiyorsanız ya tanımlamayı iptal edin ya da cep telefonunun bluetooth bağlantısını iptal edin.

Bluetooth teknolojisiile sesli kontrol yapabilir ve hem arama hem de aramalara yanıt verebilirsiniz. Bunun için telefon rehberindeki ismi söylemeniz veya numarayı rakamlarla ifade etmeniz yeterli. Ancak bunun için önce direksiyon üzerinde bulunan sesli kontrol butonuna basarak aktif hale getirmelisiniz.

Bu işlem yapıldıktan sonra klimayı açmak için sadece klima demek yeterli. CD derseniz CD çalar aktif hale gelecektir. Sistem ile ilgili anlayamadığınız hususlar olduğunda yine sistemin kendisinden yardım diyerek yardım isteyebilirsiniz. Aramak için de komut olarak numara çevir demeniz arama yapmaya başlamanızı sağlayacaktır.Benzerlerinde olmayan başka bir özellik ise radyo üzerinde bulunan klavyeden telefon düğmesine basarak cep telefonu numarası çevirmek suretiyle arama yapma imkanının olması. Ardından yeşil tuşa basarak arama gerçekleşecek ve kırmızı tuş ile sonra erdirilecektir. Bu özellik Ford markasının bazı modelleri ile sınırlı olduğunu unutmayalım.

Ford Bluetooth ile Sesli Arama Nasıl Yapılır?

- Ses düğmesine basın. Sistemden gelecek biip sesini bekleyin.
- Bu sesten sonra telefon kelimesini teleffuz edin. Sistem size aynıyla karşılık verecektir.
- Numara çevir deyin. Sistem size numara lütfen diye karşılık verecektir.
- İstediğiniz numarayı söyleyin. Numarayı söylerken rakamları tek tek söylemeniz gerekiyor. Sistem kontrol amaçlı söylediğiniz numarayı tekrar edecektir.
- Sistem devam etmek istiyor musunuz dedikten sonra onay veriniz veya ara deyiniz.


Ford Audio Sistemi ile Müzik Dinleme
Ford Audio sistemine başta cep telefonu olmak üzere bir çok müzik kaynağını farklı yöntemler kullanarak birbirine bağlayabilirsiniz. 
Bu yöntemler aşağıdakilerden biri olabilir:
USB Bellek: USB belleğinizi ön konsildeki USB girişine yerleştirmek suretiyle içindeki bilgilerin radyo ekranında okunmasını sağlayabilirsiniz. İçinden istediğiniz müziği veya ses dosyasını seçerek dinleyebilirsiniz. Ford Audio Sisteminde desteklenen ses formatları ise MP3, WMA ve WAV ile sınırlıdır.
Apple ipod/iphone: USB kablonuzu kullanarak ford audio sistemini dilediğiniz gibi kontrol etmeniz ve ses kalitesini gelen ekrandan ayarlamanız mümkün. 
Bluetooth ile Ford Audio sistemini kontrol: Bu bağlantı sayesinde sistemdeki müzikleri dilediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz. Nasıl yapıldığı yukarıda anlatılmıştır.
Yorum Gönderme

Site İstatistikleri