Otomobillerle ilgili pratik bilgilerAracınız hareket halinde iken yanan uyarı lambası genellikle el freni ile ilgilidir. Çekili kalmıştır büyük ihtimalle. Veyahut ta hidrolik yağı minimum seviye altına düşmüş olma ihtimali vardır.
 
Aracınızın ön fren balatası aşındığı durumlarda gösterge panelinde uyarı lambası olarak size bilgi verilir.


Araç bakım esnasında motor yağ kontrolü yapılırken otomobilinizi muhakkak düz bir zemin üzerinde bulundurmaya dikkat gösterin.


Motor çalıştığı esnada yağ basıncı uyarı lambası uyarı veriyorsa ya motorun bizzat kendisinde  yada yağlama sisteminde bir arıza olabilir. bir ihtimal de kartelde yağ tükenmiştir. Yağ göstergesinde de bir sorun olabilir. Böyle durumla karşılaşıldığı zaman hemen motor durdurulur ve servise başvurulur.


Yeni aldığınız bir otomobil ile rodaj zamanı doluncaya kadar hız yapmayınız.


Aracınızın aküsü kendi kendine boşalmışsa eleman toz kapakları tozlanmış yada tıkanmış olabilir.


Marşa bastığınızda tık şeklindeses geliyor ve motor çalışmıyorsa akü kutup başları arızalıdır yahut akü boşalmış olabilir.


Marş dişlisinin zarar görmemesi için aracınız çalışır durumda iken marşa basmayınız.


Vantilatör kayışı kopmuş ise bunu anlamanın en basit yolu şarj göstergesine bakmaktır.


Otomobilinizi çalıştırdıktan sonra sonra, motor gelmesi gereken çalışma sıcaklığına ulaşmamışsa termostat arızasından kaynaklanır.


Motorun hararet yapmaması için daima uygun viteste hareket etmek gerekir.
Otomobillerin motor kısımları ile ilgili olarak soğuk havalarda radyatör içindeki suyun hareketini ve donmamasını sağlamak için antifrizli su ilave edilmesi çok önemlidir.


Motorun ısı göstergesi çalışmıyorsa hararet muşuru arızalı olabilir.


Debriyaj(kavrama) kaçırıyor ise otomobilinizin çok fazla yakıt harcadığını söyleyebiliriz.


Boğulmuş bir motoru çalıştırmak için bilinenin aksine gaz pedalına sonuna kadar basılır, ve kesik kesik marş uygulaması yapılmalıdır.


Fren Pedalına basıyorsunuz fakat buna rağmen otomobilinizin hızı azalmıyorsa fren sisteminde muhtemelen bir arıza vardır yada hidrolik yağı tükenmiştir.


Otomobilinizdeki bütün koltukların ayarlarını otomobilinizi durdurduktan sonra yapmalısınız. 

Yorum Gönderme

Site İstatistikleri