Otomobillerle ilgili hayat kurtaran bilgiler

Kullandığınız araba mezarınız olmasın. Bunun için bazı önemli şeyleri bilmekte fayda var. Olmadık şeyler sürüş esnasında başımıza gelebilir. Bazı küçük tedbirler alarak veya ne zaman ne yapacağımızı bilerek bunları savuşturmamız mümkün. Bugün bu konuyla ilgili bir kaç küçük bilgi paylaşacağız.


Örneğin araç kullanırken ön camın parçalanması, lastiklerin patlaması, otomobilin içinde yada ön kısmında yanma meydana gelmesi gibi ciddi tehlikelerden bahsediyoruz.


1. Ön Camda Kırılma Olması

Bir ihtimal ön cam tamamen parçalanabilir. Bunu önceden fark edebilirseniz yüzünüzü ve özellikle gözlerinizi korumaya alın ve yavaşlayarak park etmeye çalışın.
Diğer ihtimalde cama gelen bir darbede camın parçalanmayıp görüş mesafesini yok etmesidir. Bu durumda ayna yardımı ile en kısa zamanda aracı sağa park etmek gerekir. Flaşörler açılarak dikkatlice dışarı çıkılır. Cama yakın olan klima, havalandırma deliklerini uygun nesneler ile kapattıktan sonra camı içeriden dış kısma olacak şekilde yerinden çıkartmaya çalışın ve cam lastiğini iyice temizleyin. Ardından bagaja yerleştirin çünkü onu yeniden kullanmanız mümkün. Cam parçalarını da toplayıp etkisiz hale getirdikten sonra en kısa zamanda bir oto cam firmasına yada tamircisine ulaşın.


araçta yanma, trafik bilgi


2. Yangın Durumu:

Arabalarda çıkan yangınların, büyük bir facianın meydana gelebileceğini unutmamak lazım. Çünkü böyle bir durumda buharlaşmış benzinin tutuşarak deponun alev alması çok olası bir ihtimaldir ve çok tehlikeli bir durumdur. Çünkü bir vaktin ardından otomobilin patlama ihtimali vardır. Böyle bir durum fark edilir edilmez hemen araç durdurulmalı ve kontak kapatılmalıdır. Aynı zamanda direksiyonun kilitlenmemesine dikkat edilmeli. çünkü, gerektiği takdirde aracın itilmesi imkansız hale gelebilir. Araçtaki herkes hemen hızlıca dışarı alınmalı. Münkünse motor kaputu kısmi olarak açılmalı. Bu şekilde yaparak alevlerin büyümesi kısmen de olsa önlenmiş olur. Alevler size izin verirse akü kutup başı sökülmeli. Aracınızda yangın söndürücü varsa mutlaka kullanılmalı, yoksa, battaniye veya oto kılıfından yararlanılarak bu işlem yapılmaya çalışılmalıdır. Bu örtülerin, alevlerin oksijen alıp büyümesini engellemesi mümkün olabilir.

3. Hızlı Giderken Lastik Patlaması:


Eğer arka lastiklerden biri patlarsa aracın arka kısmı sola doğru yada tersine sağa doğru kayma yapar. Ön lastikler patlama yaptığında ise hangi lastik patladıysa o tarafa doğru kuvvetli bir çekim olur. Bu yüzden uzmanlara göre ön lastikler patladığında ani fren yapmak aracın kontrolünün daha fazla kaybedilmesi ile sonuçlanacağından yapılması gereken şey aracı mümkün olduğunca düz bir doğrultuda tutup frene yavaş yavaş basmak olacaktır.

4. Aracın Suya Girmesi: 


Eğer anayolda gidiyorsanız su birikintilerinden çok fazla korkmayın ancak sürat da yapmayın çünkü su birikintileri aracın kaymasına sebep olur.


Eğer anayolda değilseniz veya su birikintisinin derin olduğunu düşündürecek ipuçları varsa aracı suya sokmayın. Çünkü aşırı yağmurlarda derin çukurlar su ile dolduğundan içine düşme tehlikesi vardır.


Yine yirmibeş santimetreden daha fazla derinliği bulunan su birikintileri de tehlikeli sayılır çünkü aracınız stop edebilir. Bu derinlikte tekerler motora doğru yoğun bir biçimde su püskürtürler ve bu su bujilerin ve distribütörün ıslanması ile araca zarar verebilirler.

Yorum Gönderme

Site İstatistikleri