Kıs Lastikleri Nasil ve Nerede Saklanmalidir?

Son yıllarda otomobil sahiplerinin karşılaştıkları sorunlardan bir tanesi de kışlık ve yazlık lastiklerin saklanması hususudur.


Öncelikle aslında mümkünse yapılması gereken şey satıcı firmaların çoğunun deposu bulunmakta ve bu depolarda kışlık ve yazlık lastikleri ücret karşılığında buralarda barındırmaktadırlar. Eğer şehir değiştermek vs. gibi durumlar olursa da herhangi bir lastik deposu olan firma bulup onunla da anlaşmanız mümkün. Bu en iyi tercih çünkü lastikleriniz için daha iyi başka ortamlar bulmak oldukça zor.

Ancak ben kendi lastiğimi kendime ait bir depoda saklarım diyorsanız bilmeniz gereken bir kaç husus var. Burada önemine binaen kış lastiklerinden özellikle bahsedeceğiz.


1. Kış lastikleri 15 - 20 derecelik sıcaklıklarda saklanmalı.


2. Kış lastikleri doğrudan güneş ışığı ile temas etmemeli. Bu lastiklerin deforme olmasına sebep olur.


3. Kuru ve serin bir yerde saklanmasına özen göstermeli.


4. Naylon bir torbaya sarılmalı ve ısı kaynaklarından uzak tutulmalı.


Lastikler genelde jantsız olarak depolanırken bazen de jantlarla birlikte depolanabilir.


Jantlarla birlikte depolanacağı zaman yatay olarak ve üst üste konumlandırılmalı, Jantsız olarak depolanacağı zaman ise dikey pozisyonda yan yana depolanmalıdır. Ancak dikey pozisyonda sürekli aynı şekilde kalması da zamanla deforme olmasına yol açacağı için zaman zaman lastikler belirli açılarla (örneğin 90 derecelik) yönünün çevrilmesi uygun olacaktır.

Yorum Gönderme

Site İstatistikleri