Bir Mercedes Efsanesi Cosworth 190E

Yeni nesil pek bilmese de eski kuşakların hafızasında hala Mercedes'in efsane otomobili Mercedes-Cosworth canlı bir yer tutmaktadır. İlk planlaması ralli yarışları için yapılan bu otomobil 1980 lerden sonra yollarda boy göstermeye başladı. Ve bu otomobille ünlü marka ülkesinin başka bir ünlü markası olan BMW M3 e ciddi bir rakip çıkarmış ve rekabeti oldukça üst seviyelere çekmiş oldu.
 
 

80 yılların başlarında Avrupa Motor sporları kurulu, bir yarış aracının onaylanması için aracın bir de zorunlu olarak normal  olmasının gerekliliğini ortaya koyan ilgili maddesini yasalaştırdı. Bundan dolayı 1983 yılında düzenlenen Frankfurt Otomotiv Fuarı’nda Mercedes 190E 16 Cosworth’u ilgilenenlere tanıtmış oldu ve bu başlangıç oldukça önemliydi. Bir çoklarının görüşüne göre Lanse için bu olabilecek en iyi zamandı zira bir ay önce 3 Cosworth prototipi  İtalya’da dünya hız rekorunu kırarak kayıtlara geçmişti.
 
 
Ünlü alman markası ürettiği bu yeni aracın ismini yaymak amacıyla orijinal fikirler geliştirdi. Yapılan bir plan çerçevesinde bir pist hazırlanacak ve bu pistin etrafında araç yaklaşık sekiz gün boyunca ve 240 km/s gibi inanılmaz bir hızla hareket edecekti. Ve bu proje başarılı oldu.   6 pilot 2.5 saat arayla dönüşümlü bir şekilde istenilen şekilde sürüş yaptı ve mesafeyi 201 saat 39 dakika ve 43 saniyeyle yerine getirdiler.
 
Araçlar neredeyse 250 km/s ortalama hız değerlerine ulaşarak o zaman için belki de inanılmazı başardılar.
 
Zaman ve hızdan ziyade asıl şaşırtıcı olan şey şuydu ki bu test sürecinde prototiplerin hiçbirinin arızalanmadı. 50.000 km’lik mesafe boyunca araçlar sadece yağ değişimi ve yakıt dolumu için teste ara verildi ve bundan başka hiç bir bakım işlemi yapılmadı.
 
190E 2.3 16 modelinin içinde 2.3 litre 4 silindirli Cosworth motor vardı. Bu ünite 136 hp güç üreten Mercedes motoru ile birlikte üretilmişti. Söz konusu motor, hafif alaşımdan yapılmış, çift eksantrik mili ve silindir başına 4 supapla donatılmıştı.
 
 

Yorum Gönderme

Site İstatistikleri