Otomobil Logolarının Tarihi Seyri

Geçmişten Günümüze Logolar

Bu günkü bilgilerimiz yaşı ilerlemişler için birer nostalji olacak, gençler için ise özellikle otomobillere meraklı olanlarına biraz ilgi çekici gelecektir.

Otomobillerin tarihi üzerinde çalışılsa koskoca bir ansiklopedi yazacak kadar bilgi çıkar herhalde. Biz biraz bugün resimler üzerinden gidelim.

Otomobillerin zamanla teknolojisi, performansı, yakıt türleri, dış görünümleri vb. değiştiği gibi kullanılan logoları da değişebilmektedir. Bu değişim kimi zaman rekabete dayanır. Kimi zamanalar da ise firmadaki yönetim değişikliğine, müşteri ilgisine, zamanın sanat anlayışına ve etkileyici olma isteğine dayanabilir.

Aşağıdaki listede bazı markaların zaman içinde hangi logoları kullandığını görebilir, bazılarınız bu logoları hatırlayıp eski günleri anabilir. Kimileri ise belki garip belki de komik bulacaktır.


1. Aston Martin: Kanatlar biraz değişmiş zamanla. Uzun süreden beri aynı şekle sadık kalınmış.

martin
Aston Martin


2. Audi: İlk yıllarında çok farklı logolar denenmiş ancak sonraki dönemde istikrar söz konusu


logo
Audi

3. BMW3. Cadillac5. FIAT: Aşağıdaki resimde yer alan logolardaki, özellikle son satırda yer alanları herhalde bir çoklarımız hatırlar   :). Fiat herhâlde en çok logo değişikliğine giden firmalardan bir tanesi.6. Ford Markasının Klasikleşen logoları. Gerçekten hepsi birbirinden güzel tasarımlar.
http://arabakeyfim.blogspot.com/2013/07/otomobil-logolar-ve-anlamlar.html

7. PEUGEOT


8. MAZDA: Zaman içinde çok farklı şekillere bürünmüş logoları ile dikkat çekiyor.
9. Ve MERCEDES .....
10. Mitsubishi


11. RENAULT: Logo konusunda üç farklı kategoriye ayrılıyor. 23 öncesi, 23 - 90 arası ve 90 sonrası. En çok kendini geliştiren logolardan biri olduğunu söyleyebiliriz.


12. VOLKSWAGEN: Karmaşıktan basite doğru bir yol izlemiş.
Yorum Gönderme

Site İstatistikleri