2014 Trafik Cezalari

2014 yılı Trafik Cezaları listesi

trafik kazaları sonucu oluşan maddi ve manevi kayıplar bir çok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de bunun önüne geçmek için ciddi tedbirlerin alınmasını gerektiriyor. Bu tedbirlerin en önemlilerinden biri de trafik cezalarının cep yakıcı duruma getirip sürücüleri daha dikkatli davranmaya zorlamak da var. Bu cezalar çoğu zaman para cezası ile sınırlı kalmakla beraber kimi zaman da trafikten men, ehliyete el konulması ve hatta hapis cezalarına kadar uzanıyor.

Yeni yılda da trafik cezalarında artış öngörülüyor.

Şimdi kısaca yeni cezalarımıza bakalım.


Ehliyetsiz yada ehliyeti geri alınmış ve iptal edilmiş kişilerin trafikte araç kullanması için 1462 lira ceza öngörülüyor. ayrıca sürücü belgesi sınıfına göre sürmeye ehliyet sınıfının yeterli olmadığı araçları kullananlara da aynı ceza uygulanacak.


Trafikteyken ehliyetlerini yanında bulundurmayan ya da trafik görevlisi talep ettiğinde belgesini göstermeyenlerin cezası ise172 lirayla sınırlandırılacak.

Trafik kurallarına aykırı olacak şekilde şerit değiştirmenin cezası 172 lira olacak. Yine trafik polislerinin emir, işaret ve talimatlarına aykırı davrananlara da 172 lira ceza verilecek.

0,50 promilin üzerinde alkollü olarak hususi otomobil kullanan sürücüler, birinci defada 727 lira, ikinci defada 911 lira, 3 ve 3'ten fazlasında ise 1462 lira ceza ödeyecek. Trafik polisleri, 5 yıl içinde alkollü araç kullananların ehliyetine birinci defada 6 ay, ikinci defada 2 yıl, 3 ve 3'ten fazlasında 5 yıl süreyle el koyacak.

Sakinleştirici ya da uyuşturucu madde ile trafikte araç kullanan sürücüler için 3 bin 741 lira ceza yazılacak. Bu cezayı alan sürücülerin sürücü belgelerine 5 yıl süre ile el konulacak.

Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığını ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla kollukça teknik cihazların kullanılmasını reddeden sürücüler 2 bin 78 lira ceza ödeyecek. Yine bu kişilerin ehliyetine de iki yıl boyunca emniyet tarafından el konulacaktır.

Duraklamanın yasaklandığı yerler ile görüşün yeterli olmadığı tepelere yakın yerler ve dönemeçte duraklayanlara, kavşak, tünel, rampa, köprü ve bağlantı yollarına yerleşim birimleri içinde 5 metre, yerleşim birimleri dışında ise 100 metre mesafede duraklayanlara 80 lira ceza verilecek.    
Park etmenin trafik işaretleri ile yasaklandığı yerlerde, geçiş yolları önünde veya üzerinde, yangın musluklarına her iki yönden 5 metre mesafede park eden sürücülere 80 lira ceza uygulanacak.
Kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerlerde park eden sürücüler de 80 lira ceza verecek. Yaya yoluna park edenler 80, engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerini kullananlara da 160 lira ceza yazılacak.

Emniyet kemerini bağlamamanın ve kask takmamanın cezası 80 liraya ulaştı.

Lastikleri, dış ışık donanımları, servis freni ve park fren ve dönüş ışıkları eksik yahut ta bozuk ya da aykırı olan araçların kullanıcılarına aynı şekilde 80 lira ceza kesilmesi öngörülüyor.

Görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar ve eşya bulunan, tehlike yaratacak veya çevredekileri rahatsız edecek derecede duman ya da gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler 172 lira ceza ödeyecek.
Dönüş kurallarına riayet etmeyen sürücüler 80, geçme ve geçilme kurallarına uymayan ya da yasak yerde geçen sürücüler ise 172 lira ceza ödeyecek. Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymayan sürücüler ile önlerinde giden araçları güvenli ve yeterli bir mesafeden izlemeyip yakından takip eden sürücülere de 80 lira ceza verilecek. Kavşaklara yaklaşırken şartlara uyacak şekilde yavaşlamamak, geçiş hakkı olan araçlara ilk geçiş hakkını vermeyenler de 80 lira ödeyecek.

Yoluna göre belirlenmiş olan hız sınırını yüzde 10 ile yüzde 30 oranında geçen sürücülere 172 lira, yüzde 30'dan fazla aşan sürücülere ise 356 lira ceza geliyor. 1 yıl içinde hız sınırını 5 ten daha fazla aşan sürücülerin sürücü belgeleri 1 yıl geri alınacak.

Hız tespit cihazların tespit edilmesi için yapılmış cihazları araçlarında bulundurmanın ve kullanmanın cezası 2 bin 203 lira olacak.

Kavşak, dönemeç, tepe üstleri, yaya geçitleri, hemzemin geçitler, tünel, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken hızlarını azaltmayan sürücüler ile, yapım ve onarım alanlarına girerken yavaşlamayan sürücülere 80 lira ceza kesilecektir.
Araçlarda şartlara uygun ışık donanımı bulundurmayanlara 356 lira, geceleri, yerleşim birimleri dışında karayollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken, bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar ve yerleşim birimleri içinde, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli ve yağışlı havalarda yakını gösteren ışıkların yakılmaması durumunda sürücülere 172 lira ceza yazılacak. Dönüş ışıklarını geç anlamında kullanmanın cezası ise 80 lira olacak.

TAŞIMA SINIRI

Taşıma sınırı üstünde yolcu alan sürücülere 64, karayolu yapısı ve kapasitesi ile trafik güvenliği bakımından tehlikeli olabilecek tarzda yükleme yapan sürücülere ise 164 lira ceza yazılacak.
Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulunduran, bu cihazları kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde kullanan sürücüler ile araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca süren, araçlardan bir şey atan veya döken, seyir halinde cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanan sürücülerin cezası da 80 lira olacak.  

TRAFİK KAZALARI KARŞISINDA SORUMSUZ DAVRANMANIN CEZASI VAR!

 Yaralamalı veya ölümlü kazalarda olay yerinden kaçanlara 356 lira, kazayı yetkililere bildirmeyenlere ise 172 lira ceza verilecek. Kazazedelere yardım etmeden olay yerinden uzaklaşanlara da 172 lira ceza verilecek.+

Araçlara izin almadan reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak takılması ya da yazılması, sesli ve ışıklı donanımların bulundurulması durumunda sürücülere ve araç işletenlerine 80 lira ceza uygulanacak.

Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksilerde ise taksimetre bulundurmayan ya da kullanmayan sürücüler 356 lira, takoğraf veya taksimetreyi bozuk imal eden ya da bozan, bu durumdaki cihazları kullanan kişilere de 5 bin 519 lira ceza verilecek.

MUAYENE SÜRESİNE DİKKAT!

Aracın muayene süresini geçirenler ise 80 lira ödeyecek.

YAYALARA DA CEZA YOLDA:

Yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu yerlerdeki geçitlerde, yayalar için ışıklı işaret olduğu halde bu işaretlere uymayan, karşıya geçişlerde işaretlere riayet etmeyen yayalara 80 lira ceza öngörülüyor.

Aynı şekilde, Işıklı işaret veya yetkili kişilerin bulunmadığı geçitlerde ve kavşaklarda, yaklaşan aracın uzaklık ve hızını göz önüne almadan veya göz önüne aldığı halde uygun zamanda geçmeyen yayalar içinde ceza miktarı aynı, yani seksen lira.

Yorum Gönderme

Site İstatistikleri