Ateşleme Sistemi ve Parçaları

Ateşleme sistemi: Otomobil motorlarında silindirlerin içinde sıkışmış olan hava-yakıt karışımının yakılabilmesi için bujilere yüksek voltajlı kıvılcımın iletilmesini gerçekleştiren sisteme denir.

Bu sistemin parçaları: batarya, ateşleme bobini, distribütör, kablolar ve bujiler vardır.

ateşleme sistemi arızaları
Ateşleme sistemi

Ateşleme avansı: Silindirde sıkıştırılan yakıt-hava karışımının ateşlemenin ardından tamamen tutuşabilmesi için lazım olan zaman aralığıdır.


 
Ateşleme bobini: Ateşleme sisteminde yer alan önemli bir parçadır. Transformatör benzeri bir görev gerçekleştirmek suretiyle batarya voltajını yüksek volta dönüştürür.
Ateşleme noktası: Motorinin sıkıştırılma neticesinde silindir kafasındaki sıcak gazların içine püskürtüldüğü esnada kendi kendine ve hemen ateş alma sıcaklık noktasına ateşleme noktası adı verilir.
Ateşleme sıçraması: Yanlış bujinin karışımı tutuşturmasına ateşleme sıçraması denir. Ateşleme sıçraması genellikle buji veya distribütör kapağının ya da tevzi makarası arızası sebebiyle olur.
Ateşleme sırası: Motor silindirlerinin ateşlenme sırası veya silindirlerde güç zamanının meydana geliş sırasıdır.

Buji: İçten yanmalı motorların, genellikle hepsinde (dizel motorları hariç) yanma odasındaki yakıt-hava karışımını ateşlemek için kullanılan devre elemanı.

Distribütör: Motorun çalışabilmesi için endüksiyon bobini tarafından oluşturulan yüksek gerilimi  gereken zamanda uygun bujiye iletme görevini yapmak suretiyle yanmayı gerçekleştirir. Motorun yüküne ve devrine göre avans verir.


Yorum Gönderme

Site İstatistikleri