Muayene Öncesi Gaz Sızdırmazlık Belgesi Zorunlu mu?

Haber7.com'un haberine göre araçlar periyodik muayene öncesi LPG araçları için sızdırmazlık raporu almak zorunda değil. Buna göre Danıştay ilgili zorunluğu kaldıran genelgenin yasalar açısından bir uygunsuzluk oluşturmayacağını belirtmiş oldu.
 
Haberin devamında
"Danıştay 15. Dairesi, LPG'li araçların periyodik muayeneden önce gaz sızdırmazlık raporu alınması zorunluluğunu kaldıran genelgenin yürütmesinin durdurulması istemini reddetti."
ifadelerine yer verildi.

Makina Mühendisleri Odası, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü  19 Aralık 2011 tarihli "Araç Muayene İstasyonları" konulu genelgesinin, "Araç Muayene İşlemlerine İlişkin Hususlar" başlıklı 5. maddesinin 7. bendinin iptali ve yürütmesinin durdurulması isteyerek Danıştay'a konuyla ilgili dava açmıştı.

Davayı görüşen Danıştay 15. Dairesi ise, ilgili yürütmenin durdurulmasını talep eden müdürlüğü haksız bularak davayı sonlandırdı.





Danıştay'ın vermiş olduğu karara göre, 28 Kasım 2008 tarihli Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte, LPG/CNG yakıt sistemi tadilatı yapılan araçların trafiğe tescil edilebilmesi için Makine Mühendisleri Odasından veya Otomotiv Ana Bilim Dalı olan üniversitelerden, aracın montajının projesine uygun yapıldığına dair "Montaj Tespit Raporu" ve "Gaz Sızdırmazlık Raporu'nun alınmasının gerekli olduğunun düzenlendiği hatırlatıldı.

"Araç Muayene İstasyonları" konulu 19 Aralık 2011 tarihli genelgenin "Araç Muayene İşlemlerine İlişkin Hususlar" başlıklı 5. maddesinin 7. bendinde, periyodik muayene öncesinde gaz sızdırmazlık zorunlu bir durum olmadığını belirtmiş oldu.

"Düzenleme kamu yararına aykırı değil"
karara göre araç muayene öncesi gaz sızdırmazlık belgesi zorunlu değil ancak, yine de o belgeyi almak gerekiyor ve belirlenen aralıklarla LPG li araçların kontrolünün yapılması yine de zorunlu. 

Yorum Gönder

Site İstatistikleri