20 Temmuz 2013 Cumartesi

Araç Sıvıları ve Değişimi

Araç içinde kendine ayrılmış bölmelerde yer alan yağ, gaz, asit ve su gibi bir takım sıvı maddelerin çok önemli görevleri vardır. Bu sıvılarının her birinin ayrı ayrı bakım zamanı, kontrol zamanı ve tamamlanma zamanları vardır. Araç güvenliği ve sağlığı için bu bakımların zamanında yapılması şarttır.
 
Bu maddelerin başlıcaları şunlardır:

Motor yağı
Motor yağı, motordaki hemen tüm aksam ve parçlar için ince bir tabaka oluşturup sürtünme sebebiyle meydana gelebilecek aşınma ve yıpranmayı azaltan maddedir. Sürtünme ne kadar az olursa yıpranma o kadar az olur ayrıca tekerlere daha fazla enerji verilmiş olur. Diğer açılardan bu yağ motoru temizler, paslanmayı önler, sıcaklığın düşmesine yardımcı olur.
her 1500 - 2000 km de yağ kontrolü yapmalı, eksildiyse tamamlamalı, 10.000 den sonra mutlaka değişmeli, daha erken değişmesi motorunuz için faydalı olur.
 
Şanzıman yağıUzmanalar göre yaklaşık olarak araç 40.000 ile 60.000 kilometrede yada 2 yılda bir değiştirilmesi gerekir.  
 
Direksiyon hidroliğiÇok fazla problem olan bir sıvı sayılmaz. Yine de ara ara kontrolü yapılmalı eksikse veya sızdırıyorsa gerekli işlemler yapılmalı.
 
Cam SuyuDeterjan katkılı suyun konması camların temizliği açısından daha olumlu olduğundan saf su yerine katkılı su kullanılması tavsiye edilen Cam Suyu bittikçe eklenerek doldurulmalıdır.
 
Fren HidroliğiAşırı sıcak ortamlarda eskiyen hidrolik yağı kaynama yapabilir. Bundan dolayı ortalama 1.5 yılda bir kez değiştirilmesi önerilir. Sızıntı bile olmasa zamanla fren pistonları ile balataların sıkışması sonucu oluşturduğu boşluğa dolduğundan zamanla azalma görülür.
 
Klima GazıUzman ve bilgili kişiler haricinde açılmaması gereken ve motor kaput kilidinin arka kısmında bulunan alüminyum borular üzerindeki kapaklardan dolumu yapılan klima gazı kesinlikle yetkili servis tarafından ve uzman kişilerce doldurulmalıdır. Yılda 1 kere kontrolü gereken klima gazının 2 yılda 1 değiştirilmesi öngörülmektedir.

Antifriz Maddesi
 
Radyatörün paslanması ve soğuk havalarda suyun donmasını engellemek için radyatör suyuna ilave edilen antifriz yılda 1 sefer kontrol edilmeli ve gerekiyorsa değiştirilmelidir.
 
 

0 yorum :

Yorum Gönder

Site İstatistikleri