Yeni Otomobil Yasası Neler Getirecek?

Hükümet tarafından hazırlanan yasanın içeriğine göre ülkemizde otomobil alım satımına bir takım yenilikler getiriliyor.  Bundan sonra her firma Otomobil satamayacak yetki verilen şirketler dışında ülkemizde üretim ve satış işlemleri yapılamayacak. Ayrıca lük otomobillere de kota uygulanacak.Otomobil piyasasını düzenlemek için atılacak adımlar:

İmalatını ülkemizde gerçekleştiren beş otomobil firması ve onun yaklaşık iki katı da ithalatçı firmanın piyasaya sürdüğü yirmi markanın farklı model satılıyor. Araçların standartlarını firmalar belirliyor. Bu da otomobillerin fiyatlarını oluşturuyor. Ancak üretimde her firma kendi standardını kendisi belirliyor. Bu da tam bir karmaşa yaşanmasına neden oluyor. Hükümet bu karmaşanın önüne geçmek, fiyatları düşürüp standartları yükseltmek için çalışma başlattı. Bu amaçla özel bir firmaya araştırma yaptırıldı. Firmanın ön raporu Başbakanlığa ulaştı.  Başlangıç olarak Başbakan'ın da beğendiği bu raporun anahatları ilerleyen günlerde pratiğe geçirilecek.

Türk Otomobil Yasası Hazırlanıyor:

Yapılan çalışmaların gidişatına göre önümüzdeki günlerde meclisten geçirilecek yasa ile Türkiye'de otomobil üretimine bir takım yenilikler getirilecek. Her şey standart bir şekilde yapılacak. Bu standartlarla otomobil üretecek şirketlerin sayısı dörde veya beşe indirilip ithalat da yasaklanacak. Yani Türkiye'de otomobil satmak isteyen bir firma Türkiye'de üretim yapmak zorunda olacak. Belli bir yıl üretim izni alan firmalar, ürettikleri araçlarla Türkiye'nin otomobil ihtiyacını giderebilecekler.

Yasa Vatandaşın Lehine
Firmaların üretim standartları yasa ile belirlendiği, rekabet yapacağı firmalar azaldığı için fiyat ucuzlayacak. Kalite artacak. Yedek parçada yaşanan karmaşa ortadan kalkacak. İthalat yasaklanacağı için üretim yapan firmanın pazarı büyüyecek. 2012'de yaklaşık % 10 düşüşle 777 bin oto satan Türkiye'de üretim yapan firmaların pazarı büyüyecek.  (gazeteport)

İnşallah bir vatandaş olarak hakkımızda hayırlısı olur....

Yorum Gönderme

Site İstatistikleri