11 Mart 2013 Pazartesi

Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik Cezalarına İtiraz:

Öncelikle içtenlikle geçmiş olsun diyorum. Buraya geldiğinize göre büyük ihtimalle trafikte siz ya da bir tanıdığınız ceza almış olmalı. Ve bu cezanın haksız olduğunu düşünüyorsunuz.

Öyleyse inceleyelim.

Gıyabınızda yapılan ceza uygulamalarına nasıl itiraz edilir.
Diğer bir ifade ile resmi tanımlaması plakaya yazılan KTK'nun 116. maddesine dayanılarak kesilen cezalara karşı nasıl itiraz edebiliriz? Bugün biraz bunun üzerinde  duralım. Çünkü trafikte her an her gün hepimizin başına hiç ummayacağımız şeyler gelebiliyor. Trafik cezaları konusunda da ortada insan unsuru olduğu için bazı hatalar yapılabiliyor ama başkasının yaptığı hataları biz ödemek zorunda değiliz. O yüzden usulüne uygun bir şekilde itiraz etmek gerekebilir.itiraz
Trafik cezalarına itiraz


Öncelikle burada anlatacağımız şey ekiplerin sizi durdurup da kestiği ceza değil. Onun ile ilgili bir yazı yazacağım daha sonra. Burada kameralara göre kesilen veya cihazlarla tespiti yapıldığı düşünülen cezalar söz konusu. Öncelikle bilinmesi gereken cezaya itiraz süresi cezanın kesildiği tarihten itibaren değil, size tebliğ edildiği tarihten itibaren başlıyor olmasıdır. 15 günlük süre içinde mutlaka başvuru yapılmalı aksi takdirde itiraz mümkün olmuyor. Buraya dikkat.

Gıyabınızda sizin için yazılmış olan cezalar sistemde kayıtlı adresiniz neresi görünüyorsa oraya geliyor. Posta yoluyla ev adresinize gönderilen cezalar evde olmadığınız takdirde kapınıza bir not bırakılarak tebliğ edilir ve ceza tutanağınız mahalle muhtarlığına teslim edilir. İşte itiraz süreci o anda başlamış olur. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus eğer adres değiştirdiyseniz bunu sisteme bildirmelisiniz aksi takdirde yanlış adrese giden evraktan sizi sorumlu tutuyorlar.

Peki itiraz işlemlerini hangi sıra ile nasıl yapacağız?

Cezalara yapılan itirazlar aslında adliyelerde Trafik Mahkemeleri tarafından gerçekleştiriliyor. Bu mahkemeler eğer bulunduğunuz ilde yoksa o zaman adliyede görevlendirilmiş bir sulh mahkemesi işlemleri yürütüyor. Siz her ihtimale karşı dilekçe yazarken mahkeme kısmını boş bırakınız. Daha sonra hangi mahkemenin baktığını öğrendiğinizde o boşluğu tamamlayabilirsiniz.

Yapılması gereken işlemler gayet basit. İlk olarak başınıza herhangi bir şey gelmez. Cesur olun. Cüzi bir miktar olan dosya parasını ödüyorsunuz. Ek ücret ödeme söz konusu değil. Her hangi bir duruşmaya da çıkmayacak hakim savcı önünde konuşmayacaksınız. Hazırladığınız dosyayı teslim edin. Bu kadar.

Aşağıda verdiğim adresten dilekçeyi indiriyorsunuz ve size uygun olarak gerekli yerleri dolduruyorsunuz.
Lütfen evrağı düzenlerken ilgili alanların doldurulmasında sıkıntı yaşarsanız bir bilene danışınız. Dilekçeniz boşa gitmesin.

İtiraz etmek için gerekli tüm evraklar:
1. Dava için yazdığınız dilekçe
2. Kimlik ile Ehliyet Fotokopisi (2 nüsha)
3. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi (2 nüsha)
4. Ruhsat Fotokopisi (2 nüsha)
5. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi (2 nüsha)
6. Dava dosyası (Adliye kantininden alabilirsiniz.- 1 TL)

Hazırlamış olduğunuz evrakları ilinizde bulunan Sulh Ceza Mahkemesi'nin kalemine teslim edeceksiniz,ancak trafik cezasının ve tebligat kağıdının aslı sizin elinizde kalmalı. dilekçenizde yazdıklarınıza göre bir mahkemeden bir sonuç çıkacak. Bir duruşma yapılmayacak. Çıkan karar verdiğiniz adresinize posta ile tebliğ edilecek.

Başvurduğunuz mahkeme, cezalar ile ilgili bir ödeme yapmanız gerekmemektedir. Yaklaşık iki  yada üç ay içinde ki makemenin yoğunluğuna göre bu süre düşebilir veya artabilir, karar çıkar. Çıkan karar sizin istediğiniz gibi olmasa dahi kararın size tebliğinden sonraki 15 gün içerisinde ceazını yüzde yirmibeş daha indirimli ödeme avantajınız var. Yani mahkeme devam ettiği müddetçe haklarınızdan bir şey kaybetmiyorsunuz.

İtiraz Dilekçesini buradan  indirebilirsiniz.

Sorularına cevap bulamayanlar yorum bölümünde paylaşırlarsa beraber akıl yürütebiliriz.

Keyifli ve Güvenli Sürüşler dileriz.
İnşallah bunların hiçbirine gerek kalmaz.

32 yorum:

Adsız dedi ki...

sms ile trafik cezalarına nasıl itiraz edebiliriz

Adsız dedi ki...

itiraz yaz 1453'e gönder gerekli bilgiler geliyor

orkun dedi ki...

ters yonde girmekten dolayi polisin direm cezayi imzadigim makbuza nasil itiraz eddbilirim? mesela polis ceza makbuzunda veya cezayi kesme uygulamasinda nasil bi eksik yapmistir

orkun dedi ki...

direk bana kesilen cezada(ters yon) polisin evrak ustunde,cezayi kesme usulunde,cevirme durdurda izah etme usulunde,evrakta eksik bi islem yapmasina nasil bir madde bulup olayi lehime cevirebilirim

ahmet yılmaz dedi ki...

Çok Faydalı Bilgiler Öncelikle Teşekkür ederiz.

Plakaya Yazılmış ve Herhangi bir Tebligat ortada yoksa ;

Ceza Tutanağı (Aslı) Nereden Temin Edilir?

Tebligat Kağıdı (Aslı) Nereden Temin Edilir?

tutanak düzenlenme tarihi 06.04.2013

teblig tarihi 13.08.2013

tahakkuk fiş no : 20130920015090002***

sıra/seri no : GV001829***

Birde Cezayı Ödedikten sonra mı ? Ödemeden mi İtiraz Ediyoruz ?

Yardımcı Olursanız Memnun olurum. Herkese şimdiden Teşekkür ederim.

Adsız dedi ki...

Benim de aynı. Tesadüf internetten öğrendim. 22.04.2013 tutanak düzenlenmiş. Tebliğ tarihi 04.09.2013. ama bana hiç bir şey gelmedi. bu durumda itiraz edebilirmiyim

Adsız dedi ki...

Aynı durum banada oldu. Cezayı 15/06/2013 de kesmişler tebliğ tarihi 31/08/2013 ve bana posta yoluyla hiçbirşey gelmedi.08/10/2013 tarihinde de sms le borcunuz var diye gib.gov.tr den sms geldi. internetten baktım ve gecikme fazizide koymuşlar 16 tl civarı. Bu nasıl bir üçkağıttır. Madem sms le haber veriyorsun neden zamanında sms göndermiyorsun. Benim gibi aynı durumda çok insan olduğunu biliyorum ve cezaların çoğu düzmece.

Adsız dedi ki...

Oncelikle selamlar ben 60 hizla gittigim halde bana 123 le gittigin soyliyor anlamadim bir sey

Mahir Kaygusuz dedi ki...

Linkte dosya yok

Mahir Kaygusuz dedi ki...

Link dosya bulunmuyor

Ahmet Birisi dedi ki...

Link yenilenmiştir

enis dedi ki...

Adresinize gelen cezaları ödemeden önce mutlaka kontrol edin. Kırmızı ışıktaki çizgide durmaktan dolayı aracımıza ceza gelmiş. Neyse ki makbuza kamera görüntülerini koymuşlar. Bir baktım araç bizimkiyle alakası olmayan başka bir araç. plakasının bir kısmı resimde silik çıkmış. ceza yanlışlıkla silik bir 8 yüzünden 6 zannedilip bizim plakaya kesilmiş. hiç kontrol etmiyorlar. resimdeki araçla ceza kesilen aracın alakası yok, insan bir bakar yahu. trafik mobese merkezinde doğrudur yanlışlık olmuş deyip iptal ettiler. fark etmesem durduk yere ceza ödenecekti. Bir kaç kişiden daha duydum benzer şeyler. Dikkat edin arkadaşlar. Aklıma gelmişken sorayım. Malum trafikte dur kalk ilerlerken şu kırmızı ışık çizgisinin ortasında kalınabiliyor. Bu gibi durumda sistem görüntüleyip otomatik ceza gönderirse itiraz hakkımız var mıdır?

Adsız dedi ki...

gib.gov.tr den 15 günde bir kontrol eden birisiyim. 2 gün önce bir baktım 2 adet ceza gözüküyor. en yakın trafik şubeye gittim sorgulamak için bi de ne göreyim 5 adet ceza varmış hepsinin adresten olmadığımdan eski adresten dolayı büyük ihtimalle muhtara bıraktılar daha öğrenemedim ancak cezaların hepsi de tebliğ tarihlerini 3 ay geçmiş ben mayıs-haziran-temmuz aylarında ceza yemişim tebliğler eylül-ekim aylarında olmuş görünüyor sistemde, şimdi yardımcı olursanız nasıl itiraz edebilirim teşekkürler. cezayı yememe itirazım yok kural ihlali yapmışım ama bildirilse aynı yerde 4 tane radar cezası yemezdim yani insan içine sindiremiyor hatamızda cezamızı çekmeye razıyız ancak insana insan gibi bildirsin madem hukuk devletiyiz adam gibi yönetsinsinler işlerini yapsınlar dünya kadar cezalar kesiliyor bir miktarını postalama ücretine ayırsalardı paraları vakıf yoluyla yemeselerdi haram zıkkım olsun hepinizin bi tarafından çıksın inşallah...

Adsız dedi ki...

Ters durup amuda kalkmalı ve hakime dilekçeyi böyle sunmalısınız. :)

Adsız dedi ki...

Ellerin dert gormesin cok bilgilendirici bir yazi olmus.

Ali Kavus dedi ki...

bana ait olmayan aracın trafik sigortasının günü geçtiği için ehliyete gelen cezaya itiraz etme hakkım var mı

Erkan EMİROĞLU dedi ki...

öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum plakama kesilen bir ceza var ve bu ceza kesildiği tarihten yaklaşık 4 ay sonra posta yoluyla tebliğ edilmeye çalışılıyor ama adres hayalı bir adres yani ilgili memur adresi yanlış yazmış postalarken ilgili cezayı öğrendiğimde üç aylık faiz ücretiyle birlikte öğrendim ve tabiki erken ödeme indiriminden de yararlanmam mümkün değil bu konuda ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim

Adsız dedi ki...

Merhaba, öncelikle yazı süper. Bir sorum olacak. Hiç bir kamera kaydı yok ama polis ben gördüm emniyet şeridine girdi o yüzden ceza yazdım diyor. Siz de girmedim diyorsunuz.Hakim neye göre karar veriyor.

Mustafa küçükhemek dedi ki...

Arkadaşlar bana kırmızı ışık cezası gelmiş. Bende ordan kırmızı ışıkta geçmediğimi iyi biliyorum. Gittim kavşağı gören esnafların kamera görüntülerini aldım söyledikleri saatten 20 dk önden ve 20 dk sonrasını izledim. arabamı göremedim. Bu durumda ne yapmalıyım.

Baki MEMİŞ dedi ki...

başaksına kesilen hatalı park cezasını bana göndermişler ve benim plakama işlemişler cezayı ben ödedim ama nasıl geri alabilirim yardım lütfen

Adsız dedi ki...

slm arkadaşlar benim üstüme motor var tabiki oglan kullanıyo odan bir arkadaşı alıyo eyliyetsislikten ceza yiyo ama motor benim üstüme oldugundan kullandırmaktan ban geliyo ceza tutanakta not yazan yerde HG-526433 VE CEZA YİYEN KİŞİNİN ADISOYADI YAZIYO oglum evini bilmiyom diyo ceza yiyenin şimdi bu parayı nasıl tahsiledebilirim lütfen yardımcı oln

Adsız dedi ki...

bu yorumların cevapları nerede

Adsız dedi ki...

Link boş dosya indirilemiyor.

Ahmet Birisi dedi ki...

lİNK YENİLENDİ

Adsız dedi ki...

merhaba

trafik cezalarına e-devletten itiraz kabul edilmiyor mu ?
illaki mahkemeyi mi başvumak lazım ?

ayatullah aktaş dedi ki...

Internet üzerinden şikayet hattı yokmu iki adet ceza kesilmiş plaka ma hemde günde 2000 aracın durduğu yerde ve ben arabadan hiç inmedim

Adsız dedi ki...

Herkesin işine yarayacak faydalı bilgileri gayet güzel bir üslup ve iyi dileklerle sunduğunuz için teşekkürler.

Adsız dedi ki...

Malesef dava uzun sürdükçe borç maliyeye yansıyıp faizle katlanıyor, cezayı %25 şansı varken ödeyip itiraz davasını öyle açmakta yarar var, mahkeme kazanılırsa ödenen geri alınabiliyormuş,hiç inandırıcı değil ama...

Unknown dedi ki...

Linkteki dilekçe örneği indirilemiyor.

Unknown dedi ki...

Ben yanlış yere park etmedim ancak sabah park ettığım yerin karşısında kazı başlamış diye bizim araçları çektiler buna itiraz edebilirmiyim

Adsız dedi ki...

Merhabalar ben bana haksiz yere yazilan kirmizi isik ihlali cezasi hakkinda sizlere sorularim olacak. Trafikte ilerlerken motorsiklet ile yanimdan hizka gelen motorsikletli guven timi beni sıkıştırdi istemeden olmus olabilir ama ozur dilemedi bende seyir halindeyken elimi sen napiyorsun diye kaldirdim bana polis saga cek dedi cektim kimlik istedi verdim trafik polisi degil sivil guven timi bana kıl gitti ve trafik polisine anons gecti bana iftira atti trafik polisi geldi guven timi hic bisey bulamadi bu arkadas kirmizida gecti dedi sok oldum oysa ikimizde yesil isikta munakasa yasamistik yanimda esimde vardi trafik polisi fotografsiz kanitsiz bana o guven timinin lafina dayanarak 189 tl ceza yazdi guven timi iki kisiydi tutanak tuttular ikisi imza attilar trafik polisine verdiler isiklarin orada mobese bile yok hic bi kanitlari yok beni magdur ettiler ceza eve geldi foto yok mobese video hic bisey yok iptal ettirmek istiyorum cunku hakliyim

Adsız dedi ki...

merhabalar ben kahramanmaraşta oturuyorum istanbulda hiç araba kullanmadım ama bana istanbulda fsm köprüsünden geçerken radara takılmışsınız diye ceza geldi ne yapabilirim şimdiden teşekkr ederim ..

Yorum Gönder

Site İstatistikleri