Nasıl Zincir Takılır?

Kar yağışlı günlerde artık zincir takmak artık eskisi kadar zor değil, bir eziyete dönüşmüyor bununla birlikte bir kaç küçük bilgiye gereksinim olabilir. İşte zincir takmanın püf noktaları:

Kolay takıılabilen, piyasada takmatik olarak isimlendirilen zincirleri kullanmanız daha kolay ve basittir. Zincir tipleri içinde paralel olaral dizilmiş zincir yerine, baklava dilimli olanları tercih etmeniz faydanızadır. Baklava dilimli yada X desenli olarak bilinen zincirler yeri daha iyi ve çabuk kavrıyor. Zinciri seçerken lastiğinizin büyüklüğüne göre seçin. Küçük veya büyük zincirin kimseye bir faydası olmaz. Zincir markaları lastik ebatlarına göre sıralama yaparlar ve her markanın kendi sıralaması farklıdır. Bu nedenle zincirin kutusunun üzerinde lastik ölçülerine bakarak sizin aracınıza uyanını tercih edin. Patinaj zinciri ve kar paleti ile maksimum 50 km/s hız yapmanız gerekir. 50 km/s'nin üzerindeki hızlarda zincirin ve paletin kırılma ve kopma riski bulunur. Ayrıca 50 km/s'nin üzerinde yapılan frenlerde metalin sürtünmesinden dolayı tehlike oluşabilir. Patinaj zinciri ve kar paleti çekişin olduğu lastiğe takılmalıdır. ABS'li araçlarda dört tekerleğe de zincir takmakta yarar vardır. ABS sensörü bir tekerlekteki kaymayı belirlediğinde, ABS beyin ünitesine o doğrultuda bilgi gönderir. Bu yüzden fren anında ABS performansını gösteremez. Virajlarda zincir takalıyken daha dikkatli olmak gerekir. Hızlı girilen virajlarda zincir lastiğin bir tarafında toplanır ve lastiğin gücüne dayanamayarak kopar. Bu yüzden zincir takılıyken ani hareketlerden ve virajlara hızlı girmekten kaçının. Zinciri belli periyotlarda kontrol edin. Zamanla zincir bollaşacaktır ve boşluğu alarak hem güvenliğinizi artırır, hem da zincirin ömrünü uzatırsınız. Eğer kar otoyol gibi yerlerde kalktıysa ve buzlanma yoksa ve siz uzun süre bu yolu kullanacaksanız zinciri veya paleti çıkartın. Çünkü bu durum yavaş gitmenizi, konfordan ödün vermenizi, zincirin ve lastiklerin gereksiz yere yıpranmasını sağlar. Özellikle zincir tekerleklerin balans ayarını olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden zinciri bir daha kullanmanıza gerek kalmayacak hava koşulları oluştuğunda balans ve ön takım ayarlarını gözden geçirtirin. Zinciri tekrar kullanmak için iyi korumanız gerekir. Kar suyu metaller üzerinde yıpranmayı artırması ile ünlüdür. Zincirin ömrünü uzatmak için aracınızdan çıkarttığınız anda su ile durulayın ve kurutun. Kuruyan zinciri son kez bir bez yardımı ile silerek kendi kutusuna veya alet çantanıza koyun. Unutmayın bir sonraki yıl zincire tekrar ihtiyacınız olacaktır.


Takmatik zinciri tekerleğe takarken izlemeniz gereken yollar

1 - Çekişin olduğu lastiğin arka kısmından zinciri yere doğru serin.

2 - Esnek çelik halatın kırmızı olanını jant hizasında kilitleyin.

3 - Sarı renkli halatın ucunu sarı boyalı kilide tutturun.

4 - Çelik halatı geriye çekerek zinciri lastiğe tam olarak yerleştirin.

5 - Yeşil renkli gergi zincirinin yeşil boyalı U kilitleme geçirerek kilitleyin.

6 - Yeşil gergi zincirinin yeşil fosfor boyalı plastik yuvasından geçirerek gerdiğiniz ve ucundaki lastik kancayı çevre zincirine takın.

7 - 100 m sonra zinciri tekrar gerin.

Yorum Gönderme

Site İstatistikleri