Lastiklerin Eskidiğini Nasıl Anlaşılır?

Siz uzun bir yürüyüş yaptıktan sonra ağrıyan ayaklarınızı dinlendirme ihtiyacını nasıl hissederseniz, uzun yollar gidip kendini yoran otomobilinizin lastiklerinin de mutlaka değiştirilmesi gerekir.  Lastiklerinizi ne zaman değiştirmeniz gerektiğini nasıl anlayacaksınız?
1. Lastiklerin diş derinliği: Dişlerin derinliği asla 1,6 milimetrenin altına düşmemesi gerekiyor. Eğer düzenli olarak kaygan, ıslak yüzeylerde araba kullanıyorsanız, daha iyi durumdasınız demektir. yine de lastik dişleriniz bu ölçünün altına düşerse hemen lastiklerinizi değiştirin.
2. Araçta fazla titreşim: Araba sürerken özellikle bozuk yollarda belirli miktarda titreşim kaçınılmazdır. Ancak düz yolda sizi rahatsız edecek derecede bir sarsıntı, titreme aracınızda bir sorun olduğu anlamına gelir. Titreşimin sayısız nedeni olabilir; lastikleriniz eskimiş ya da aracınızın balans ayarı bozulmuş olabilir, amortisörünüz bozulmaya başlamış olabilir. Ancak, düzgün ve bozuk olmayan yollarda aşırı sarsılma varsa muhtemelen aracınızın lastiklerinin değişmesi gerekiyor.
3. Lastik sırt aşınması: Yeni lastikler eskilerine göre daha konforludur. Arabanızın lastiklerinin üzerindeki gösterge çizgileri lastikler yeniyken görünmez ya da çok az görünür. Ancak lastikleriniz aşınmaya başladığında bu çizgilerden birkaç tanesinden fazlası görünmeye başlar. Eğer bu çizgiler lastiklerden birinde ya da hepsinde görünür hale gelirse lastiklerinizin değişmesi şarttır.

4. Lastikler üzerinde beliren kabarmalar, çıkıntılar: Bazen lastiklerinizin dış yüzeyi incelmeye başlar. Bu nedenle lastiğin yüzeyinde kabartılar ve çıkıntılar oluşabilir. Bu kan damarlarınızdaki torbalaşmaya benzer. Bu durumda damarlarınız patlamadan hemen hastaneye gidersiniz. Lastiklerde de durum aynıdır. Bu zayıf noktalar lastiğinizin aniden patlamasına yol açabilir.
3. Lastik yanaklarında oluşan çatlaklar: Lastiklerin bazen yan taraflarında oluşan bu çatlakları, kesikleri görsel olarak incelediğinizde müşahede edebilirsiniz. Bunlar lastiklerinizin hava kaçağı yapacağının işaretidir. Eğer bu çatlakların derinleştiğini fark edersiniz, arabanızı hemen tamirciye götürün.

Yorum Gönderme

Site İstatistikleri