Cam Film Serbest Oluyor!

Müjde, Arabalarda cam filmi artık serbest!

Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, talebin büyük olmasına rağmen, yasak olduğu için araçlarına cam filmi taktıramayan sürücüleri sevindirecek bir çalışmayı duyurduKonuyla lgili kurumların birleşerek yapacakları çalışma sonucunda, araçların arka camları ile arka yan camlarına cam filmi taktırmak yakında serbest olacak. Yönetmelik hazırlanıp yürürlüğe girdiğinde, araçların arka camları ile arka yan camlarına cam filmi taktırmak serbest olacak. Konuya ilişkin Türk Standardları Enstitüsü (TSE) görevlendirilecek ve TSE, cam filmi uygulaması yapmak isteyen firmaların yeterliliklerini değerlendirip, bu firmaları yetkilendirecek. Böylece araç sürücüleri trafik kontrol noktasına ya da  muayene istasyonuna giderken, cam filmlerini sökmek zorunda kalmayacak. 

Üreticinin önü açık

Bu uygulamasının yasak olması nedeniyle cam film uygulaması işini yapabilecek üreticilerin de imalattan kaçındığı, uygulamanın serbestleşmesi halinde yerli üreticinin de önünün açılacağı ifade edildi. Diğer yandan bu uygulama ile araçlarda enerji verimliliği sağlanmasının yanı sıra  cari açığına da pozitif katkı yapılacak. Cam filmi kullanan araçlarda klima kullanımının yüzde 37 oranında azaldığı, güneş ısısının araç içine girişinin yüzde 61, zararlı ultraviyole ışınlarının da yüzde 98 oranında engellendiği, klima ısı yükünün ise yüzde 50 düşürüldüğünün görüldüğü, bu sayede araçlardaki yakıt tüketiminin de azaldığı belirtildi.

Sınırlara dikkat edilecek

Mevcut duruma göre, cam filmi kullanan araçlar, araç muayene istasyonlarında ‘hafif kusur’ kapsamında değerlendiriliyor. Herhangi bir trafik kontrol noktasından geçmeleri halinde ise para cezasından trafikten men cezasına varan ciddi yaptırımlar uygulanabiliyor. Konuyla ilgili olarak ivedi şekilde düzenleyici mevzuat oluşturulması ve mevzuatın da cam filmlerinin geçirgenlik oranlarının yasal sınırları dikkate alınarak, tekrar düzenlenmesine karar verildi.
Kaynak: Haber7.com

Yorum Gönderme

Site İstatistikleri